Instagram

Różnica między liczbą wyświetleń postów, a ilością polubień

Czy zastanawialiście się kiedyś z czego wynika różnica między liczbą wyświetleń postów, a ilością polubień? Jakiś czas temu zaczęłam to analizować. Denerwowałam się za każdym razem gdy liczba wyświetleń była parokrotnie wyższa niż ilość interakcji. Miałam wrażenie, że większość moich obserwatorów to tzw. oglądacze patrzą i przewijają dalej, nie zostawiając nawet polubienia, o komentarzu nie wspominając. Zresztą chyba nie tylko ja zauważyłam tą różnicę, bo był czas gdy dosłownie co trzecie instastories poruszało ten temat.

Wreszcie po kilku tygodniach analizy, mam przypuszczenia skąd tak duże różnice.

zmiana w sposobie wyświetlania zdjeć.

Zwróciliście uwagę, że tak długo jak będziecie przewijać, tak długo będą wyświetlały się Wam posty osób, które obserwujecie? Co prawda bez żadnego ładu i składu – bo jak wiadomo chronologii już nie ma. Spowodowane jest to tym, że niedawno Instagram znowu zmienił sposób wyświetlania zdjęć. Mam swoją metodę, która póki co działa. Ponadto dzięki niej jestem na bieżąco z postami osób, które obserwuje. Nie zdarzyło się, abym musiała oglądać zdjęcia sprzed kilku dni lub co gorsza tygodni. Metoda jest prosta: za każdym razem gdy uruchamiam aplikację – scrolluje tak długo, aż pojawią się posty, które polubiłam podczas poprzednich odwiedzin Instagrama. Tutaj warto zaznaczyć, że obserwuje wyłącznie osoby, których zdjęcia mnie interesują. Nie obserwuję dużej ilości osób, ponieważ chcę uniknąć sytuacji, w której widzę jakieś zdjęcie i nie reaguję, choćby wcześniej wspomnianym serduszkiem.

Edit: Właśnie zauważyłam i postanowiłam szybko dodać, bo to chyba nowa (przynajmniej dla mnie) funkcja, potwierdzająca to co napisałam:

Różnica między liczbą wyświetleń postów, a ilością polubień

 

z czego wynika różnica między liczbą wyświetleń postów, a ilością polubień?

Na poniższych screenach zamieszczam Wam statystyki jednego posta. Szybko można zauważyć, że ilość interakcji jest aż pięciokrotnie niższa niż liczba wyświetleń!

Różnica między liczbą wyświetleń postów, a ilością polubień Różnica między liczbą wyświetleń postów, a ilością polubień

Nie każdy ma takie podejście jak ja i nie każde zdjęcie musi się podobać to jasne i oczywiste, jednak.. jeżeli chodzi o wyświetlenia “ze strony głównej” jestem na 90% pewna, że statystyki wyświetleń biorą pod uwagę wszystkie posty jakie są na tablicy. Nie ważne czy je fizycznie widzieliście czy nie. Algorytm jest mądry, ale sądzę, że jeszcze nie aż tak aby wiedzieć czy dojechaliście palcem do danego posta czy nie. Polecam Wam moją metodę jeśli chcecie być na bieżąco z postami osób, które obserwujecie.

Zewsząd dochodzą mnie głosy, że bardzo często nie widzicie moich postów. Może właśnie przyczyną jest to, że nie docieracie do nich podczas przewijania? To co mi się rzuca w oczy – zawsze na początku tablicy mam posty osób, u których jestem najbardziej aktywna (właśnie tak działa algorytm).

Dajcie znać w komentarzu jak sądzicie czy moja teoria ma sens?

A może macie zupełnie inne przemyślenia?

Napiszcie również jakie jest Wasze podejście do udzielania się u innych. Jesteście aktywni, czy raczej wolicie tylko patrzeć na zdjęcia bez wchodzenia w interakcje? 

8 thoughts on “Różnica między liczbą wyświetleń postów, a ilością polubień”

 1. Też mam podobne wrażenia do Twoich i też stosuję metodę, że przewijam najnowsze posty do momentu, aż nie pojawią mi się te z poprzedniego wejścia na IG. Ale właśnie tak jak piszesz, to jest pewnie spowodowane ilością osób, które obserwujemy. Ja obserwuję około 250 osób, więc nie jest mi trudno dotrzeć do wszystkich, jednak osoby, które obserwują ponad 1000 osób mają z tym problem. Może warto byłoby obserwować tylko te osoby, których zdjęcia i posty są dla nas ciekawe. Mam też wrażenie, że moje nowe zdjęcia za każdym razem widza te same osoby, które mnie obserwują i które pod każdym zdjęciem zostawiają serduszko czy komentarz. I liczba obserwujących mnie i widzących moje zdjęcia osób jest za każdym razem taka sama. Więc żeby Instagram przy dużej ilości obserwujących osób wyświetlał nasze zdjęcia, ludzie musza się po prostu pod nimi udzielac. Może to głupie serduszko, ale jednak mimo wszystko ma znaczenie dla nowego algorytmu.

  1. Kochana dokładnie tak! Podzielam Twoje zdanie w 100%. Ponadto jeśli odświeżysz ten post – to dodałam jeszcze jednen screen sytuacji, która dosłownie przed momentem mi się wyświetliła 🙂 Potwierdza to naszą teorię. 🙂 Pozdrawiam! PS. Oby więcej tak samo myślących osób jak my a być może Instagram nadal będzie nas cieszył tak samo jak przed zmianą algorytmów!

 2. Uważam, że masz całkowitą rację, ja również zauważyłam że algorytm tak właśnie działa. ☺️
  A wracając Beatko do Twojego ostatniego pytania, to pomimo iż uwielbiam nawiązywać nowe znajomosci na Instagramie oraz komentować zdjęcia, którymi naprawdę się zachwycam – to przestałam komentować zdjęcia osób, które nawet nie raczyły odwdzięczyć się miłym słowem. Mam wrażenie, że konta o wysokiej liczbie obserwujących zapomniały już jak to było, gdy to oni zaczynali od zera. ☺️

  1. Dziękuję 🙂
   wiesz co to nie do końca tak jest. Odwiedzam bardzo dużo osób, które mają po 100-200k obserwujących. Ja przyjęłam, że odpowiadam na każdy komentarz jednak czasami jest na prawdę ciężko (z powodu czasu jaki to zajmuje) nie wiem czy będę w stanie to robić gdy liczba komentarzy się zwiększy – myślę, że osoby które mają tych komentarzy jeszcze więcej po prostu nie wyrabiają z czasem. Natomiast oczywiście na pewno są też osoby, które robią to z pełną premedytacją czego kompletnie nie rozumiem i w takim wypadku przyznaję Ci rację – również nie obserwuje takich osób ani się u nich nie udzielam bo po co 🙂

 3. Dla mnie Instagram to fajna zabawa. Od zawsze lubiłam robić zdjęcia, więc czemu miałabym się teraz nimi nie chwalić? Właściwie nie patrzę na liczba serduszek i komentarzy, ale może faktycznie coś w tym jest? Jeśli spojrzę na mój profil to obserwuje mnie sporo osób, a zazwyczaj liczba polubień nie przekracza 100 i za każdym razem są to praktycznie te same osoby.

 4. Ja już przestaje ogarniać instagram, kiedyś było lepiej, teraz to tylko jedna wielka pogoń za liczbami, boty, zbieracze, algorytmy, ścinane zasięgi, bany…

  1. Dlatego aby nadal cieszyć się z obecności na nim powoli przestaję zwracać uwagę na to ile osób mnie obserwuje, ile osób polubi moje zdjęcie. Skoro nie mam na to wpływu po co sobie głowę zaprzątać. 🙂 pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *